Google Search Console dostarcza nam wielu przydatnych informacji na temat naszej strony internetowej. Dotyczy to zwłaszcza spojrzenia na naszą witrynę z perspektywy wyszukiwarki i jej indeksu. GSC może stanowić cenną pomoc w identyfikowaniu ewentualnych problemów jakie bot Google’a może napotykać przy okazji dostępu od naszej treści. Dobrym przykładem jest funkcja „Sprawdzenie adresu URL”, dzięki której możemy sprawdzić dokładnie wybrany adres URL właśnie pod kątem ewentualnych problemów jakie może sprawiać przy crawlowaniu przez wyszukiwarkę.

Po podaniu adresu URL istniejącego w ramach naszego serwisu dostajemy przede wszystkim konkretną informację na temat tego czy dany adres jest już w indeksie czy nie.

 

Jednak to dopiero wstęp bowiem w szczegółowych informacjach Google informuje nas jak wygląda kwestia dotarcia do takiej treści. Wskazuje w tym aspekcie przede wszystkim fakt obecności lub też nie adresu w mapie witryny. Stara się także zidentyfikować czy są inne podstrony, które jawnie wskazują na analizowany URL.

W dalszej kolejności mamy informację o tym kiedy ostatni raz bot Google’a odwiedzał podstronę a także to czy jej crawlowanie powiodło się. Przy tej okazji mamy też podane informacje na temat typu bota, który zaindeksował ten URL a także tego czy już samo skanowanie jest w ogóle dozwolone.

Jednak jeśli nawet bo może skanować naszą stronę może się pojawić problem z jej indeksowaniem. Dlatego właśnie kolejnym parametrem na który warto zwrócić uwagę w tym raporcie jest możliwość indeksowania danej strony. Mamy więc wprost powiedziane czy z perspektywy Google’a indeksowanie danego URLa jest możliwe czy też jest to zabronione choćby przez noindex.

Na koniec pozostaje kwestia kanoniczności a więc informacja o tym jaka strona jest wskazana jako kanoniczna dla testowanego URLa. Do tego Google poinformuje nas w tym miejscu jeśli uznał, że inna strona niż wskazana powinna być kanoniczną.